Nytt om fiskeregler 28 februari 2023

Nu kan du se dina demersala fiskemöjligheter för 2023

Du som tidigare fått demersala fisketillstånd kan nu se din individuella tilldelning i systemet för överlåtelser, Fiskerätt. Tillstånden kommer även att skickas till berörda fiskare med post.

Fiske i norsk zon

EU och Norge har ännu inte enats vad gäller tillträde till norskt vatten i Skagerrak och Nordsjön. Detta innebär att svenska fiskare ännu inte får fiska de kvoter som Sverige traditionellt har i dessa vatten. Efter att förhandlingarna har avslutats kommer Havs- och vattenmyndigheten att skicka ut fisketillstånden till berörda tillståndshavare. De individuella tilldelningarna för kvoterna i norsk ekonomisk zon i Nordsjön kan alltså inte fiskas förrän tillträdet är klart och HaV skickat ut fisketillstånden.

De fördelade individuella kvantiteterna av nordhavsräka i Skagerrak/Kattegatt gäller perioden 1 januari till och med den 30 juni 2023. Sveriges förväntade kvot för denna period är 770 ton.

Inget infiskningskrav för att få nytt fisketillstånd för torskfångande redskap och nordhavsräka i norsk ekonomisk zon i Nordsjön för år 2024

Mot bakgrund av att svenska fiskare ännu inte har fått tillträde till fiske i norskt vatten har Havs- och vattenmyndigheten beslutat att särskilda skäl föreligger för att göra undantag från infiskningskraven för fisketillstånden för nordhavsräka och torskfångande redskap i norsk ekonomisk zon i Nordsjön för fiskeåret 2023. Infiskningskraven gäller alltså inte för att få förnyat fisketillstånd för torskfångande redskap och nordhavsräka i norsk ekonomisk zon i Nordsjön för år 2024. Undantaget gäller endast för år 2023.

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2025-06-17

    Efter det att laxparasiten Gyrodactylus salaris (Laxdjävul) har bekräftats i Munkedalsälven, ett sidovattendrag till Örekilsälven, inför Havs- och vattenmyndigheten (HaV) nu ett förbud mot fiske i del av älven. Samtidigt införs krav på desinficering av utrustning som används i samband med fiske på laxförande sträckor i Örekilsälven. Beslutet träder i kraft den 19 juni, för att minimera risken för vidare spridning av parasiten som kan ha allvarliga konsekvenser för laxbeståndet.

  2. Nytt om fiskeregler 2025-06-05

    Havs- och vattenmyndigheten, HaV, har beslutat om ändrade regler för laxfiske i Östersjön och fiske med fast redskap och nät inom område 30 och 31. Beslutet omfattar även ändrade regler för fiske efter lax i Ume älv och Vindelälven samt fiske med dörj-, trolling och utterfiske.

  3. Nytt om fiskeregler 2025-06-02

    Det internationella havsforskningsrådet (ICES) presenterade den 28 maj 2025 sin vetenskapliga rådgivning för kvoterade fiskbestånd i Östersjön. Råden kommer att utgöra underlag för kommissionens kommande förslag och beslut om kvoter inför 2026 års fiske.

Publicerad: 2023-02-28
Sidansvarig: Webbredaktion