Arkiv - nytt om fiskeregler • 22 december 2022
Demersala kustkvoter i Västerhavet och demersala fisketillstånd för Östersjön beslutade för år 2023
Havs- och vattenmyndigheten beslutar årligen hur de för svenskt fiske tillgängliga demersala fiskemöjligheterna ska fördelas mellan olika kategorier av fiskelicensinnehavare, och då också hur stor del av kvoterna som tilldelas kustkvoterna.
Utgångspunkter för detta beslut är bland annat kvotnivåerna, hur kvoterna tidigare har fördelats och nyttjats, genomförandet av landningsskyldigheten och hänsyn till det småskaliga kustnära fisket. Målsättningen är att tilldelningen till kustkvoten inte ska vara lägre än landningarna de senaste åren och att de ska vara så pass väl tilltagna att risken för kvotstopp under året är låg.
Fiskslag | Kvotområde | Kustkvot |
|---|---|---|
Gråsej | Nordsjön/Skagerrak/Kattegatt | 2 000 |
Havskräfta | Skagerrak/Kattegatt | 2 000 |
Kolja | Skagerrak/Kattegatt | 1 000 |
Vitling | Skagerrak/Kattegatt | 1 000 |
Torsk | Skagerrak | 30 000 |
Torsk | Kattegatt | 2 000 |
Torskfiske i Östersjön
Eftersom inget riktat fiske efter torsk är tillåtet i Östersjön år 2023 är det inte aktuellt att fördela kvantitet till kustkvoten för torsk.
Torskkvoten i västra Östersjön är oförändrad till nästa år och är en bifångstkvot. Inga fisketillstånd för torskfångande redskap med trål i västra Östersjön skickas därför ut inför år 2023. Detta för att säkerställa att fiske med passiva redskap ska kunna ske så länge som möjligt under året. Fisketillstånd för torskfångande redskap med trål i östra Östersjön har emellertid skickats ut då kvotnivån tillåter det.
Notera att inga infiskningskrav under år 2023 kommer gälla för att fisketillstånden för torskfångande redskap i Östersjön ska kunna förnyas nästkommande år.
För att minska risken att någon fiskelicensinnehavare fiskar riktat efter torsk framgår det i fisketillstånden för år 2023 att bifångsterna av torsk inte får överstiga 40 procent av den totala fångsten mätt i levandevikt av alla marina biologiska resurser som landas efter varje fiskeresa.
Fler nyheter
-
Nytt om fiskeregler • 2025-10-30
Den 10 januari 2026 kommer flera nya regler som påverkar dig som hanterar fiskeri- eller vattenbruksprodukter. Reglerna är en del av EU:s reviderade fiskerikontrollsystem och påverkar alla led i kedjan, från fångst eller skörd till försäljning.
-
Nytt om fiskeregler • 2025-10-28
Havs- och vattenmyndigheten har beslutat att utse Kårehamn på Öland som landningshamn för landningar av sammanlagt mer än 5 ton sill/strömming och skarpsill fångad i Östersjön.
-
Nytt om fiskeregler • 2025-10-17
Från och med den 20 oktober 2025.