Arkiv - nytt om fiskeregler 15 augusti 2022

Hitta på sidan

Nu kan yrkesfiskare söka stöd för ökade bränslekostnader

Regeringen har fattat beslut om en förordning som möjliggör stöd till yrkesfisket.

Bakgrunden är de ökade bränslekostnaderna för sektorn till följd av Rysslands invasion av Ukraina. Det innebär att regeringens stödpaket om 40 miljoner kronor kommer att betalas ut.

Förordningen träder i kraft 15 augusti 2022. Från den dagen kan du söka stöd hos Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Sista ansökningsdag är 28 oktober 2022.

Fler nyheter

  1. Nytt om fiskeregler 2026-02-03

    Du kan nu logga in och se dina tilldelade kvantiteter för demersala fiskemöjligheter för 2026 i Fiskerätt.

  2. Nytt om fiskeregler 2026-01-15

    Sedan 1 januari 2026 finns inte längre någon maximal storlek för pigghaj som fångas i yrkesmässigt fiske. Tidigare fanns en maximal storlek på 100 cm. Det innebär att all fångst av pigghaj omfattas av landningsskyldighet och ska landas och kvotavräknas.

  3. Nytt om fiskeregler 2026-01-13

    För att minska risken för bifångst av Bälthavstumlaren införs en ny delegerad förordning från EU-kommissionen om nya regler i det marina skyddade området Havet kring Ven från 29 januari 2026. Fiske med passiva nätredskap förbjuds om de inte används tillsammans med pingers.

  • Hanna Swahnberg
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986338
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
  • Hanna Swahnberg
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986338
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2022-08-15
Sidansvarig: Webbredaktion