Arkiv - nytt om fiskeregler • 23 december 2021
Demersala kustkvoter i Västerhavet beslutade för år 2022 samt ändringar vad gäller torskfiske i Östersjön
Havs- och vattenmyndigheten beslutar årligen hur de för svenskt fiske tillgängliga demersala fiskemöjligheterna ska fördelas mellan olika kategorier av fiskelicensinnehavare, och då också hur stor del av kvoterna som tilldelas kustkvoterna.
Utgångspunkter för detta beslut är bland annat kvotnivåerna, hur kvoterna tidigare har fördelats och nyttjats, genomförandet av landningsskyldigheten och hänsyn till det småskaliga kustnära fisket. Målsättningen är att tilldelningen till kustkvoten inte ska vara lägre än landningarna de senaste åren och att de ska vara så pass väl tilltagna att risken för kvotstopp under året är låg.
Fiskslag | Kvotområde | Kustkvot |
---|---|---|
Gråsej | Nordsjön/Skagerrak/Kattegatt | 5 000 |
Havskräfta | Skagerrak/Kattegatt | 2 000 |
Kolja | Skagerrak/Kattegatt | 1 000 |
Vitling | Skagerrak/Kattegatt | 1 000 |
Rödspotta | Skagerrak | 2 000 |
Torsk | Skagerrak | 15 000 |
Torsk | Kattegatt | 2 000 |
Torskfiske i Östersjön
Eftersom inget riktat fiske efter torsk är tillåtet i Östersjön år 2022 är det inte aktuellt att fördela kvantitet till kustkvoten för torsk.
Då torskkvoten i västra Östersjön sänks med 88 procent till 76 ton kommer inga fisketillstånd för torskfångande redskap med trål i västra Östersjön skickas ut inför år 2022. Detta för att säkerställa att fiske med passiva redskap ska kunna ske så länge som möjligt under året. Fisketillstånd för torskfångande redskap med trål i östra Östersjön har emellertid skickats ut då kvotnivån tillåter det.
För att minska risken att någon fiskelicensinnehavare fiskar riktat efter torsk framgår det i fisketillstånden för år 2022 att bifångsterna av torsk inte får överstiga 40 procent av den totala fångsten mätt i levandevikt av alla marina biologiska resurser som landas efter varje fiskeresa.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-09-17
Den 22 september startar hummerfisket. I svenska vatten kan den främmande amerikanska hummern finnas, som kan smitta vår inhemska hummer.
-
Aktuellt • 2025-09-15
På måndag den 22 september klockan 07.00 går startskottet för årets hummerfiske. Har du koll på regler för redskap, minimimått och sumpning? Här hittar du allt du behöver veta för ditt hummerfiske.
-
Aktuellt • 2025-09-15
Ålgräs är en prioriterad livsmiljö för den biologiska mångfalden. Havs- och vattenmyndigheten har låtit sammanfatta det aktuella kunskapsläget för restaurering av ålgräs i en ny rapport.