Arkiv - nytt om fiskeregler • 7 december 2021
Möjlighet att överlåta fiskemöjligheter mellan samtliga räktillståndshavare under år 2021
Havs- och vattenmyndigheten har beslutat att upphäva de begränsningar för överlåtelser som finns inom räkfisket mellan den 8 december 2021 - 31 december 2021.
De som beviljas fisketillstånd för nordhavsräka i Skagerrak/Kattegatt delas in i två olika grupper; ransonsklass A-C respektive D-E. En licensinnehavare tillhör en och samma grupp under hela året och omfördelningar av fiskemöjligheter får endast ske inom gruppen. Det finns möjligheten att i undantagsfall frångå begränsningen gällande överlåtelser mellan grupperna. Det är endast möjligt att frångå begränsningen om nyttjandet i en av grupperna är lågt medan det är högt i den andra och det endast är en kortare tid kvar av året.
Då nyttjandet just nu i gruppen ”ransonsklass D-E” är högt medan det är lågt i gruppen ”ransonsklass A-C” och det endast är en kortare tid kvar av året så har Havs- och vattenmyndigheten beslutat att begränsningen för överlåtelser inom räkfisket ska tas bort från och med den 8 december 2021 för att möjliggöra ett högre nyttjande av räkkvoten. Från och med den 1 januari 2022 kommer begränsningen i överlåtelser mellan grupperna gälla igen.
För att möjliggöra ett högre nyttjande av räkkvoten så har Havs- och vattenmyndigheten också beslutat att koncentrationsnivåerna för de båda grupperna ska öka från nuvarande 8 och 4 % till 10 respektive 5 %. De nya nivåerna kommer gälla året ut.
Fler nyheter
-
Nytt om fiskeregler • 2026-07-01
Från den 1 juli 2026 träder ett generellt förbud mot bottentrålning i kraft i marina skyddade områden innanför trålgränsen. Det innebär att fiske med bottentrål inte får bedrivas i dessa, om inte Havs- och vattenmyndigheten beslutat om ett undantag från detta generella förbudet.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-06-24
Stoppet gäller inom ICES-delområde 30 och 31 från och med den 25 juni 2026.
-
Nytt om fiskeregler • 2026-06-23
Detta gäller i Skagerrak och Kattegatt från och med den 1 juli 2026.