Nyheter om regeringsuppdrag trålgräns • 5 december 2023
Analys och fortsatt dialog
Just nu pågår ett beredande arbete i projektet där underlag till förslag på områden analyseras och förslag på design för uppföljning diskuteras.

Foto från workshopmöte med HaV och den vetenskapliga kommittéen. Foto: Jeanette Frykner.
I november under vecka 47 träffade projektet den vetenskapliga kommittén som har till uppgift att följa arbetet och att ge råd och att bidra med en vetenskaplig kunskap som är relevant för den vetenskapliga inramningen. Norbert Häubner från HaV höll i mötet och fokus var att prata förslag på uppföljning av områden.
HaV har också inlett dialog med de EU-medlemsstater som väntas ha ett intresse i förvaltningsåtgärder för det kommande försöket.
Planerade samråd kommer att hållas efter jul- och nyårshelgerna.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-11-28
För att Sverige ska ha en trygg och hållbar dricksvattenförsörjning behöver flera myndigheter samarbeta. Därför är samordningen av dricksvattenfrågor så viktig. Samordningsgruppen lämnar varje år en rapport. I den beskriver de vad som behövs för att nå målet, vad som redan har gjorts och vilka åtgärder de föreslår framåt.
-
Aktuellt • 2025-11-27
De så kallade inflyttningsområdena är områden innanför trålgränsen där visst trålfiske får bedrivas enligt särskilda regler och villkor.
-
Aktuellt • 2025-11-19
Världstoalettdagen, som firas den 19 november varje år, handlar om att inspirera till handling för att hantera den globala sanitetskrisen och nå de 3,4 miljarder människor som fortfarande lever utan tillgång till säker sanitet. Dagen etablerades av World Toilet Organization år 2001 och blev en officiell FN högtidsdag 2013.