Nyheter om regeringsuppdrag trålgräns • 8 september 2023
Engagemang och dialog i tre städer
Under tre halvdagar den 6–8 september genomförde Havs- och vattenmyndigheten en dialogturné i tre städer, i Simrishamn, i Stockholm och i Gävle.
På plats välkomnades inbjudna intressenter som berörs av uppdraget. Mötet fokuserade på diskussion och synpunkter från olika perspektiv. På sedvanligt vis startades mötet med en presentation. En sammanställning av olika scenarion till förslag på försöksområden inom svensk ekonomisk zon i centrala Östersjön samt Bottniska viken presenterades. Därefter följdes workshop med gruppdiskussioner. Det var ett stort engagemang och intresse från deltagarna.
Deltagarna var cirka ett trettiotal i varje stad och de representerade ett brett spektrum av intressenter, till exempel yrkesfiske, sportfiske, länsstyrelse, kommuner, miljöorganisationer och andra aktörer som berörs.
Nedan hittar du presentationen som visades på mötet. Observera att försöksområden i presentation är scenarier, alltså tänkta utfall.
Presentationen från dagarna pdf Pdf, 1.2 MB.
Vidare arbete enligt plan
Nu arbetar projektgruppen vidare med att gå igenom synpunkter från möten, vetenskapliga underlag samt input från den workshop som genomfördes i juni med andra berörda länder. Projektgruppen arbetar enligt tidplan då HaV kommer att slå fast och föreslå förslagsområde som sedan ska samrådas med övriga länder.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-02-06
Forskningsrådet Formas bidrar med 500 000 kr per år för 2025, 2026 och 2027 till svenska forskare för att delta i olika arbetsgrupper inom det Internationella havsforskningsrådet, Ices.
-
Aktuellt • 2025-02-06
Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har fördelat årets bidrag till länsstyrelserna för åtgärder i havs-och vattenmiljö. Det kan vara restaurering av vattenmiljöer, åtgärder mot övergödning, kalkning mot försurning, skydd av värdefulla områden och arter samt åtgärder för att motverka invasiva främmande arter.
-
Aktuellt • 2025-01-31
Nu på söndag 2 februari är det internationella våtmarksdagen. Om några år kan arbetet med att restaurera våtmarker få en vitamininjektion tack vare en ny gymnasieutbildning med inriktning på just detta område. HaV har hjälpt till i startfasen.