Aktuellt • 11 juni 2024
Havs- och vattenmyndigheten varslar om risk för uppsägning
Havs- och vattenmyndigheten har varslat Arbetsförmedlingen om risk för uppsägning av 25 anställda. Orsaken är ett minskat förvaltningsanslag samtidigt som kostnaderna ökar.

I Pagodenhuset, på Gullbergs strandgata 15 i Göteborg, arbetar merparten av HaV:s anställda. Foto: Leena Mägi/HaV
— Havs- och vattenmyndigheten behöver minska kostnaderna med 25 miljoner kronor under 2024 och 2025. Det gör vi genom neddragningar i verksamheten motsvarande 25 årsarbeten, men även genom andra besparingar. Som nästa steg kommer vi se över vilka möjligheter som finns för omplacering av medarbetare inom myndigheten, säger generaldirektör Anna Ledin. När sedan omplaceringar är klara får vi se hur många som faktiskt kommer att omfattas av varslet om uppsägningar.
Alla avdelningar och verksamheter ses över
Varslet berör hela myndigheten, både kärnverksamhet och stödverksamhet.
— En stor del av myndighetens uppdrag är styrt av lagar och förordningar. De går inte att skära ner på eller sluta att göra. Fokus ligger därför på sådant som inte är lagstyrt. Men vi tittar också efter effektiviseringar i våra arbetssätt så att vi kan klara vårt uppdrag enligt regeringens och riksdagens intentioner, med färre medarbetare. Vi anpassar oss till de nya ekonomiska ramarna, och säkrar att resurser kommer att kunna frigöras för nya uppdrag som kommer i framtiden, förklarar Anna Ledin.
Havs- och vattenmyndigheten har idag cirka 320 tjänstepersoner anställda.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-11-28
För att Sverige ska ha en trygg och hållbar dricksvattenförsörjning behöver flera myndigheter samarbeta. Därför är samordningen av dricksvattenfrågor så viktig. Samordningsgruppen lämnar varje år en rapport. I den beskriver de vad som behövs för att nå målet, vad som redan har gjorts och vilka åtgärder de föreslår framåt.
-
Aktuellt • 2025-11-27
De så kallade inflyttningsområdena är områden innanför trålgränsen där visst trålfiske får bedrivas enligt särskilda regler och villkor.
-
Aktuellt • 2025-11-19
Världstoalettdagen, som firas den 19 november varje år, handlar om att inspirera till handling för att hantera den globala sanitetskrisen och nå de 3,4 miljarder människor som fortfarande lever utan tillgång till säker sanitet. Dagen etablerades av World Toilet Organization år 2001 och blev en officiell FN högtidsdag 2013.