Aktuellt • 11 juni 2024
Havs- och vattenmyndigheten varslar om risk för uppsägning
Havs- och vattenmyndigheten har varslat Arbetsförmedlingen om risk för uppsägning av 25 anställda. Orsaken är ett minskat förvaltningsanslag samtidigt som kostnaderna ökar.

I Pagodenhuset, på Gullbergs strandgata 15 i Göteborg, arbetar merparten av HaV:s anställda. Foto: Leena Mägi/HaV
— Havs- och vattenmyndigheten behöver minska kostnaderna med 25 miljoner kronor under 2024 och 2025. Det gör vi genom neddragningar i verksamheten motsvarande 25 årsarbeten, men även genom andra besparingar. Som nästa steg kommer vi se över vilka möjligheter som finns för omplacering av medarbetare inom myndigheten, säger generaldirektör Anna Ledin. När sedan omplaceringar är klara får vi se hur många som faktiskt kommer att omfattas av varslet om uppsägningar.
Alla avdelningar och verksamheter ses över
Varslet berör hela myndigheten, både kärnverksamhet och stödverksamhet.
— En stor del av myndighetens uppdrag är styrt av lagar och förordningar. De går inte att skära ner på eller sluta att göra. Fokus ligger därför på sådant som inte är lagstyrt. Men vi tittar också efter effektiviseringar i våra arbetssätt så att vi kan klara vårt uppdrag enligt regeringens och riksdagens intentioner, med färre medarbetare. Vi anpassar oss till de nya ekonomiska ramarna, och säkrar att resurser kommer att kunna frigöras för nya uppdrag som kommer i framtiden, förklarar Anna Ledin.
Havs- och vattenmyndigheten har idag cirka 320 tjänstepersoner anställda.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-04-01
Idag, den 1 april, har regeringen tagit beslut om en nationell förteckning och en ny förordning för invasiva främmande arter. Den nya förordningen träder i kraft den 15 maj.
-
Aktuellt • 2026-04-01
Nu lanseras miljöjouren, där Havs- och vattenmyndigheten erbjuder expertis i frågor om hur olika typer av oljor och andra ämnen påverkar miljön negativt vid akut förorening till sjöss. Miljöjouren kommer att ge handfasta råd på plats för att minska påverkan på miljön vid akuta föroreningar både till havs och på land.
-
Aktuellt • 2026-03-31
Havs- och vattenmyndigheten, Energimyndigheten och Svenska kraftnät har sett över nuvarande riktvärden för förlust av energiproduktion i samband med omprövningen av vattenkraftens miljövillkor. Myndigheterna har också tagit fram en vägledning till vattenmyndigheterna på länsstyrelserna för att säkra en effektiv tillgång till vattenkraftsel i samband med omprövningarna.