Aktuellt • 21 februari 2024

Nu är HaV:s årsredovisning för 2023 publicerad

Hur många olagliga ålredskap beslagtogs 2023? Hur ser utvecklingen ut i den svenska fiskeflottan? Det är några av frågorna som besvaras i HaV:s färska årsredovisning 2023.

Årsredovisningen för 2023 är det första tillfället då myndigheten med utgångspunkt i målstrukturen och beslutade externa och interna mål redovisar de viktigaste aktiviteterna myndigheten utfört under året och vad som åstadkommits. Årsredovisningen har också fått ett helt nytt utseende. Du hittar den här.

Fler nyheter

  1. Aktuellt • 2026-11-04

    Havs- och vattenmyndigheten har sett över och reviderat sitt beslut från 2006 om vilka hamnar som ska vara riksintresse för yrkesfiske.

  2. Aktuellt • 2026-11-03

    Välkommen att lämna synpunkter på förslaget om uppdatering av Sveriges åtgärdsprogram för havsmiljön. Förslaget innehåller en rad åtgärder för att förbättra havsmiljön i både Nordsjön och Östersjön. Samrådet pågår från den 1 november 2026 till den 30 april 2027.

  3. Aktuellt • 2026-10-29

    Vart sjätte år görs en översyn av de normer som beskriver vad som krävs för att havsmiljön ska nå upp till god miljöstatus (miljökvalitetsnormer) och de indikatorer som beskriver vad som ska mätas. Efter översynen bedöms också om normerna följs eller inte. Nu har Havs- och vattenmyndigheten sammanställt den senaste bedömningen.

Publicerad: 2024-02-21
Sidansvarig: Webbredaktion