Aktuellt • 21 februari 2024
Nu är HaV:s årsredovisning för 2023 publicerad
Hur många olagliga ålredskap beslagtogs 2023? Hur ser utvecklingen ut i den svenska fiskeflottan? Det är några av frågorna som besvaras i HaV:s färska årsredovisning 2023.
Foto: Eva S Andersson/HaV
Årsredovisningen för 2023 är det första tillfället då myndigheten med utgångspunkt i målstrukturen och beslutade externa och interna mål redovisar de viktigaste aktiviteterna myndigheten utfört under året och vad som åstadkommits. Årsredovisningen har också fått ett helt nytt utseende. Du hittar den här.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2026-04-23
Under 2025 fördelade Havs- och vattenmyndigheten (HaV) 235 miljoner kronor till länsstyrelserna så att de har kunnat ge bidrag till lokala vattenvårdsprojekt (LOVA) som förbättrar havs- och vattenmiljön.
-
Aktuellt • 2026-04-22
Havs- och vattenmyndigheten (HaV) och Naturvårdsverket satsar gemensamt på ny forskning för att öka kunskapen om effekterna av olika restaureringsåtgärder. I maj 2026 startar sju forskningsprojekt, varav tre med fokus på akvatiska miljöer.
-
Aktuellt • 2026-04-22
Det man 2024 trodde var den invasiva vattenväxten storslinga i Kumla kommun visade sig vara den inhemska arten kransslinga. Det är bekräftat efter nya DNA-prov och nytt jämförelsematerial i publika DNA-databaser.