Aktuellt 5 februari 2024

Nu kan du söka medel för att jobba med ICES

Är du expert med samhällsvetenskaplig kompetens? Nu kan du söka medel för att delta i någon av ICES arbetsgrupper.

Foto: Maja Kristin Nylander

ICES, Internationella havsforskningsrådet, är en internationell organisation. Den består av mer än 4 000 forskare från drygt 20 medlemsländer, som tar fram forskning och råd för att stödja ett hållbart nyttjande av världshaven.

Pengarna, 500 000 kronor, kommer från Formas och det är HMI, Havsmiljöinstitutet, tillsammans med HaV som tar emot ansökningar. Det primära syftet är i nuläget att stärka upp med samhällsvetenskaplig kompetens i bred bemärkelse, till stöd för en ekosystembaserad förvaltning.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-07-02

    Gamla båtar som lämnas i naturen bidrar till problemet med plastföroreningar och andra farliga ämnen som skadar organismer i känsliga havs- och vattenmiljöer. Havs- och vattenmyndigheten bidrar även i år med medel till skrotning.

  2. Aktuellt 2026-07-01

    Genom bred samverkan lokalt och regionalt satsar Havs- och vattenmyndigheten på effektivare åtgärder mot övergödning i Östersjön.

  3. Aktuellt 2026-07-01

    Havs- och vattenmyndigheten har lämnat sitt underlag till regeringen inför fiskeministrarnas förhandlingar i EU om fiskemöjligheter i Östersjön 2027.

  • Emma Sernland
  • Utredare
  • Miljöuppföljningsenheten
  • Tel: 010-6986270
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2024-02-05
Sidansvarig: Webbredaktion