Aktuellt • 18 januari 2024
Anna Ledin ny generaldirektör på HaV
Den 1 april 2024 blir Anna Ledin ny generaldirektör vid Havs- och vattenmyndigheten. Hon kommer närmast från en tjänst som direktör för miljöförvaltningen vid Göteborgs Stad.

Anna Ledin (till höger) presenterades som ny generaldirektör av Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari.
Regeringen har i dag beslutat att utse Anna Ledin till generaldirektör för Havs- och vattenmyndigheten. Anna Ledins förordnande som generaldirektör och chef för Havs- och vattenmyndigheten gäller från och med den 1 april 2024 till och med den 31 mars 2030.
– Sveriges havs- och vattenmiljöer är unika och de ska bevaras och förvaltas för framtida generationer. Jag är mycket glad för att Anna Ledin har tackat ja till uppdraget som generaldirektör för Havs- och vattenmyndigheten. Hon har en gedigen erfarenhet från både sakområdet och från att leda en stor politiskt styrd organisation, säger Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari.
Anna Ledin har en lång erfarenhet inom offentlig förvaltning där hon sedan nästan 10 år har arbetat som direktör för miljöförvaltningen i Göteborgs stad. Hon har tidigare varit verksam som professor bland annat vid Institutionen för hållbar utveckling vid Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm och vid Danmarks Tekniska universitet i Köpenhamn. Hon har också varit huvudsekreterare vid Forskningsrådet för miljö-areella näringar och samhällsbyggande på Formas.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-06-30
OSPAR (den regionala konventionen om att skydda miljön i Nordostatlanten) har tagit två viktiga beslut för en bättre havsmiljö: förbud mot utsläpp från rökgasrening på fartyg (skrubbers) och förbud mot oskyddad frigolit i bojar och pontoner.
-
Aktuellt • 2025-06-27
Den 27 juni presenterade Internationella havsforskningsrådet, Ices, sina vetenskapliga råd för vissa fisk- och skaldjursbestånd i Västerhavet.
-
Aktuellt • 2025-06-26
Rådgivning från internationella havsforskningsrådet (Ices) visar att beståndet av nordhavsräka i Skagerrak, Kattegatt och norska rännan ligger på bekymmersamt låga nivåer.