Aktuellt • 16 juni 2023
Ökad hållbarhet i EU:s fiske
Inom EU som helhet har hållbarheten i fisket har förbättrats och färre bestånd överfiskas.

Foto: Eva S Andersson/Havs- och vattenmyndigheten
Situationen i Östersjön är dock fortfarande en utmaning, eftersom det inte bara är fiske som påverkar fiskbestånden. Det slår EU-kommissionen fast i årets rapport om effekter och utmaningar kopplat till den gemensamma fiskeripolitiken. EU-kommissionen meddelar att de fortsätter med insatser för att förbättra tillståndet för ekosystemen i Östersjön för att minska påverkan på fiskbestånden.
Årets rapport om effekterna av den gemensamma fiskeripolitiken kan du läsa direkt på EU:s webbplats (rapporten är på engelska)
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-05-27
Jeanette Frykner är till vardags strategisk kommunikatör på HaV. Hon ansvarade också för årets Havs- och vattenforum som hölls 21-22 maj.
-
Aktuellt • 2025-05-16
På söndag 18 maj riktas ljuset på en av världens minsta valar, tumlaren. Populationen i Östersjön är akut hotad. Om du ser en tumlare (död eller levande) kan du rapportera i Naturhistoriska riksmuseets formulär på webben.
-
Aktuellt • 2025-05-15
Du är vice ordförande för Kimo, Kommunernes International Miljöorganisation, som grundades i Danmark 1990. Du är också en av talarna på årets Havs- och vattenforum 21-22 maj.