Aktuellt 28 april 2023

Ny lägesrapport om åtgärder som motsvarar en utflyttning av trålgränsen i Östersjön

Att flytta ut trålgränsen för fisket i Östersjön har länge varit en omdebatterad fråga. Efter att ha fått ett regeringsuppdrag om ett vetenskapligt projekt i maj 2022, lämnar nu HaV en andra lägesrapport.

Närbild på en sill i ett stim, Clupea Harengus.Foto taget i Gullmarsfjorden, Bohuslän.

Ett stim med sill, Clupea harengus. Fångad norr om Kalmarsund kallas den strömming. Foto: Tobias Dahlin/Azotelibrary.com

Vad är kontentan av delrapporten?

– Innebörden är att genomförandet av det vetenskapliga projektet i stort följer plan, säger Mats Svensson, chef för HaV:s avdelning för havsförvaltning.

– Vi har nu fått dataunderlag från de Östersjöländer som omfattas, utom två länder vars fiske är av ringa omfattning.

– HaV har beställt ett vetenskapligt underlag av SLU Aqua som baseras på data från länderna. Underlaget ska ligga till grund för HaV:s analys av konkreta förslag till fiskeregleringar inom lämpliga försöksområden i centrala Östersjön och i Bottniska viken.

– Analyser och förslag till fiskeregleringar inom aktuella försöksområden, inklusive konsekvensanalyser och plan för vetenskaplig design och uppföljning, ska presenteras på nationella intressentmöten, samt i en vetenskaplig internationell kommitté och för de inblandade länderna.

Vad händer härnäst?

– Målet är fortsatt att fiskeregleringar och försöksområden ska vara beslutade under året. Planering och löpande uppföljning av själva försöken ska därmed vara igång från och med kvartal fyra, säger Mats Svensson.

Tidsbegränsat vetenskapligt projekt

Det var den 19 maj 2022 som HaV fick i uppdrag av regeringen att genomföra ett tidsbegränsat vetenskapligt projekt som motsvarar en utflyttning av trålgränsen för fartyg som fiskar efter pelagiska arter i Östersjön. Pelagisk fisk kallas de arter som befinner sig i den fria vattenmassan.

– Syftet med projektet är att utvärdera effekterna på sill- och strömmingsbeståndens biomassa samt deras storleks-, bestånds- och åldersstruktur, säger Jens Persson, utredare på HaV:s fiskeregleringsenhet.

Projektet, som pågår till 2027, ska genomföras i flera avgränsade försöksområden i egentliga Östersjön och i Bottniska viken.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2025-10-30

    EU:s fiskeministrar har beslutat nästa års fiskemöjligheter för Östersjön. Arterna som omfattas är torsk, sill/strömming, skarpsill, lax och rödspätta. Fiskemöjligheterna beslutades genom kvalificerad majoritet där Sverige röstade nej till förslaget.

  2. Aktuellt 2025-10-27

    Kustmiljöerna är viktiga för att vi ska kunna bada, fiska och bibehålla en levande kust och skärgård. Den svenska kusten, med en av världens största skärgårdar, är en viktig anledning varför människor runt om i världen vill besöka Sverige. Trots detta innebär det stora antalet nya hamnar, pirar och muddringar exempel på hur vi allt snabbare takt påverkar våra värdefulla kustmiljöer negativt. Nu presenterar Havs- och vattenmyndigheten, HaV en ny kartläggning som ger en bild av hur omfattande den fysisk påverkan har blivit.

  3. Aktuellt 2025-10-20

    Under hösten fortsätter dialoger för att ta fram förslag till plan för svensk naturrestaurering. Havs- och vattenmyndigheten har bjudit in aktörer att tycka till om, förbättra och utveckla de åtgärder som skulle kunna ingå i Sveriges första nationella naturrestaureringsplan. Även allmänheten välkomnas att lämna synpunkter via en webbenkät.

  • Mats Svensson
  • Avdelningschef
  • Avdelningen för havsförvaltning
  • Tel: 010-6986374
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
  • Jens Persson
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986354
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2023-04-28
Sidansvarig: Webbredaktion