Aktuellt 1 mars 2023

HaV:s årsredovisning 2022 publicerad

Hur har HaV bidragit till genomförandet av Agenda 2030? Hur har vi samverkat med andra aktörer? En del av innehållet i vår färska årsredovisning för 2022.

Vramsån i Kristianstads vattenrike. Vramsån är Sveriges musselrikaste vattendrag, och hem åt känsliga arter som flodpärlmussla och tjockskalig målarmussla. Foto: Mats Svensson/HaV

Välkommen att läsa berättelsen om året 2022 ur ett havs- och vattenperspektiv. Årsredovisningen ger en samlad bild av myndighetens uppdrag. Den beskriver hur vi, på regeringens uppdrag, arbetat med hållbar förvaltning av vatten, hav och fiskeresurserna och vilka effekter och resultat vårt arbete leder till.

Årsredovisningen hittar du här.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-05-20

    97 procent av de 480 svenska EU-baden har utmärkt, bra eller tillfredsställande badvattenkvalitet. 82 procent av EU-baden har fått klassificeringen utmärkt badvattenkvalitet. Det visar Havs- och vattenmyndighetens rapport ”Sveriges badvattenkvalitet – inför badsäsongen 2026”.

  2. Aktuellt 2026-05-18

    Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har genomfört vrakundersökningar och bärgning av förlorade fiskeredskap på fyra miljöfarliga fartygsvrak söder om Karlskrona. Totalt bärgades över 5 ton förlorade fiskeredskap och i två av vraken upptäcktes miljöfarlig olja.

  3. Aktuellt 2026-05-15

    Idag, den 15 maj, träder en ny förordning i kraft och i samband med det Sveriges första nationella förteckning över invasiva främmande arter. Förteckningen innehåller 34 arter och gör det enklare att sätta in åtgärder mot arter som är problematiska i Sverige.

Publicerad: 2023-03-01
Sidansvarig: Webbredaktion