Arkiv - Aktuellt 15 augusti 2022

Nu kan yrkesfiskare söka stöd för ökade bränslekostnader

Regeringen har fattat beslut om en förordning som möjliggör stöd till yrkesfisket.

Nu finns stöd att söka för att kompensera de ökande bränslekostnaderna. Foto: Eva S Andersson

Nu finns stöd att söka för att kompensera de ökande bränslekostnaderna. Foto: Eva S Andersson

Bakgrunden är de ökade bränslekostnaderna för sektorn till följd av Rysslands invasion av Ukraina. Det innebär att regeringens stödpaket om 40 miljoner kronor kommer att betalas ut.

Förordningen träder i kraft 15 augusti 2022. Från den dagen kan du söka stöd hos Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Sista ansökningsdag är 28 oktober 2022.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-02-03

    Nu lanserar Svenska Båtunionen och IVL Svenska Miljöinstitutet, med stöd av Havs- och vattenmyndigheten, ett nytt digitalt verktyg som ska underlätta miljöarbetet i landets fritidsbåtshamnar.

  2. Aktuellt 2026-01-10

    Från och med den 10 januari börjar flera nya EU-regler om fiskerikontroll att gälla. Reglerna är en del av EU:s reviderade fiskerikontrollsystem och syftar till att öka regelefterlevnaden, förbättra spårbarheten och säkerställa att fiskebestånden nyttjas på ett hållbart sätt.

  3. Aktuellt 2025-12-15

    Fortsatt god nivå för fiske av havskräfta. För ett antal andra arter går kvoterna ner, bland annat för torsk, makrill och sill. EU:s fiskeministrar har beslutat om kvoterna för Västerhavet under 2026.

  • Hanna Swahnberg
  • Utredare
  • Fiskeregleringsenheten
  • Tel: 010-6986338
  • Vill du skicka e-post? Öppna ditt e-postprogram, skriv personens fornamn.efternamn (med punkt mellan namnen) och lägg till adressen @havochvatten.se
Publicerad: 2022-08-15
Sidansvarig: Webbredaktion