Arkiv - Aktuellt 7 april 2022

Havs- och vattenmyndighetens generaldirektör får förlängt

Jakob Granit. Foto: Kristin Lidell

Jakob Granit. Foto: Kristin Lidell

Jakob Granits nuvarande förordnande som generaldirektör och chef för Havs- och vattenmyndigheten löper till och med den 31 augusti 2022. Regeringen har nu beslutat att förlänga hans förordnande till och med den 31 augusti 2025.

Jakob Granit tillträdde som generaldirektör för Havs- och vattenmyndigheten 2016. Jakob Granit är doktor i naturgeografi och har bland annat arbetat vid Stockholm International Water Institute, Världsbanken och Sida.

Fler nyheter

  1. Aktuellt 2026-04-01

    Idag, den 1 april, har regeringen tagit beslut om en nationell förteckning och en ny förordning för invasiva främmande arter. Den nya förordningen träder i kraft den 15 maj.

  2. Aktuellt 2026-04-01

    Nu lanseras miljöjouren, där Havs- och vattenmyndigheten erbjuder expertis i frågor om hur olika typer av oljor och andra ämnen påverkar miljön negativt vid akut förorening till sjöss. Miljöjouren kommer att ge handfasta råd på plats för att minska påverkan på miljön vid akuta föroreningar både till havs och på land.

  3. Aktuellt 2026-03-31

    Havs- och vattenmyndigheten, Energimyndigheten och Svenska kraftnät har sett över nuvarande riktvärden för förlust av energiproduktion i samband med omprövningen av vattenkraftens miljövillkor. Myndigheterna har också tagit fram en vägledning till vattenmyndigheterna på länsstyrelserna för att säkra en effektiv tillgång till vattenkraftsel i samband med omprövningarna.

Publicerad: 2022-04-07
Sidansvarig: Webbredaktion