Arkiv - Aktuellt • 27 april 2021
Pådrag ska hjälpa den hotade Östersjötumlaren
I Östersjön finns bara runt 500 tumlare kvar och de hotas av bland annat buller, fiske och fartygstrafik. Med start 26 april och en månad framåt gör HaV och Kustbevakningen extrainsatser, pådrag, i havet längs med Skånes sydkust. Syftet är att kolla de ljudskrämmor som ska hålla tumlarna borta från fiskegarnen.

Östersjöpopulationen är klassad som akut hotad (Critically Endangered) ) på den svenska rödlistan. Foto: Susanne Viker/HaV
Bifångster bedöms vara det största hotet mot Östersjöns tumlare som klassas som akut hotade. De bifångas främst i bottensatta garn för torsk, plattfisk och sjurygg och drunknar.
Tumlare använder sig av ljud för att kommunicera och hålla kontakt med varandra. De ekolokaliserar med högfrekventa klickljud på omkring 130 kHz för att orientera sig och jaga efter fisk. Just högfrekventa ljud, som vi människor inte kan höra, används också för att skrämma bort tumlarna från de farliga garnen, berättar Linus Vedung, utredare vid HaV.
– Fiskefartyg över tolv meter ska utrusta sina bottenstående- och insnärjningsgarn med så kallade pingers, ljudskrämmor. Tillsammans med Kustbevakningen gör vi ett pådrag längs med Skånes sydkust under en månads tid för att kolla att ljudskrämmorna fungerar som de ska, säger han.
Fler nyheter
-
Aktuellt • 2025-05-08
Du är omvärldsanalytiker på Östersjöcentrum vid Stockholms universitet. Du är också en av talarna på årets Havs- och vattenforum 21-22 maj.
-
Aktuellt • 2025-05-05
26 fiskarter har påträffats där. Havsforskningsrådet ICES klassar den som ”vildlaxälv” med självreproducerande laxbestånd. Testeboån i Gästrikland är nu i fokus för åtgärder för att skapa fria vandringsvägar och återskapa åns ursprungliga ekologiska funktioner och skyddsvärda livsmiljöer. HaV stöttar arbetet.
-
Aktuellt • 2025-04-28
Du är en av talarna på årets Havs- och vattenforum 21-22 maj. Du är också oceanograf på SMHI.